Русенски Университет “Ангел Кънчев”

 

Катедра “Компютърни системи ”

 

ОТЧЕТ

за изпълнението на задача №2

за контролирана самостоятелна работа

по дисциплината “Компютърна периферия”

 

Тема: Мотивиран избор на: “Фотопринтер с формат А3 (за фотостудио, занимаващо се с цветни репродукции на цифрови оригинали)”

 

 

Изготвил: Алина Александрова Апостолова

Специалност: КСТ

Фак. № 023117

Курс: III

Група: 15а

 

 

Русе, 15.12.2004год.

 

Ръководител: Румен Кожухаров

Проверил: Румен Кожухаров

Оценка:..................

Дата:.......................

Съдържание

Съдържание. 2

1.Задание. 2

2.Анализ на заданието и следствия от него. 2

3. Технология, по която работи избираното изделие. 2

4. Основни характеристики. 3

5. Методика на оценяването, тестването и избора на такива продукти. 4

6. Избор. 4

6.1 Избор на методика за провеждане на избора и нейните компоненти. 4

6.2 Дефиниране на категорията на сравняваните обекти. 4

7. Резултат от избора. 6

8.  Приложения. 8

8.1 Използвани информационни източници. 8

8.2 Терминологичен речник. 8

8.3 Водещи производители. 9

 

1.Задание.

Провеждане на мотивиран избор на компютърна периферия: фотопринтер с формат А3 за фотостудио, занимаващо се с цветни репродукции на цифрови оригинали.

2.Анализ на заданието и следствия от него.

Тъй като става дума за фотопринтер за професионална употреба, качеството е един от определящите фактори за оптимални резултати на обслужването.

Фотопринтерът с формат А3 може да се използва  както за рекламни услуги: стикери, табели, плакати, календари, тетрадки, книги, дори за хранителни и нехранителни магазини, така и за снимки за дома и офиса, вилата.

3. Технологии, по които работят фотопринтерите.

Една от най-новите технологии в света на принтерите и фотопринтерите, която преминава границите на досегашното качество на принтиране, е свързана с намаляване на размера на капката тонер (мастило) до 1pl (фотопринтер Canon). FINE (full photolithography nozzles engineering) технологията също е от значение за качеството на принтиране. За нея е характерно, че печатащата глава съдържа 16000 дюзи, а капките променят размера си (в повечето случаи той намалява)  в зависимост от вида на принтиране, но запазват правилната си форма, т.е. тази, която допринася за ефективен печат.PictBridge (използва се при марките Canon,Olympus, Hewlett Packard ) е може би една от най-важните технологии, използвана за директно принтиране на снимки, която е една от основните функции на фотопринтерите. Друга технология при фотопринтерите е променливата големина на капките в зависимост от скоростта на печат(Variable sized Droplet), комбинирана с новата Micro Piezo печатаща глава.(фотопринтер Epson). Освен това системата Efficient Single Ink (при Canon)създава мнението, че фотопринтерите са от едно ново поколение.Последната технология, която ще спомена, е Micro Nozzles, която се прилага при Inkjet фотопринтерите  и най-вече при Epson Inkjet photoprinters. Тя представлява технология, която работи на следния принцип:  всеки патрон с мастило има многобройни nozzles (дюзи),  благодарение на които мастилото се изстрелва върху хартията. Изстрелването става чрез пиезо кристали, които вибрират под действието на електричния ток, подаван към принтера, и тези вибрации изстрелват капката тонер. Подобна е и технологията на печат при Canon, но те не ползват пиезо кристали, а вградено нагряващо устройство, което генерира балончета, чрез която дюзите изстрелват малките капки мастило.

4. Основни характеристики на фотопринтерите.

Те са : резолюзия, цветова схема,скорост на печат, формат, точност на изображението, контраст, технология на печат, използвана хартия за принтиране.Резолюцията на един качествен фотопринтер е 1200х1200dpi (HP) при черно-бял печат и 4800 x 2400 dpi (dots per inch)(HP) при цветен печат. Цветовата схема започва от 3 (изключвайки черния цвят ) цвята и стига до 7-8 (жълт, светъл циан, светъл магента, циан, магента, светъл черен) цвята на мастилото за съвършено изображение на дигитални и цифрови снимки. Скоростта на печат е различна когато става дума за черно-бял или цветен печат, като тази на черно-бял печат е по-бърза, но в случая се оценяват качествата на фотопринтера като цветен такъв. При различните режими на работа  скоростта е различна (пример за HP: black draft-20ppm, black normal-7ppm, black best-2ppm, color draft-15ppm, color normal-4ppm, color best1.5ppm).За фотопринтер Canon: 12ppm (Max),4.2ppm (Std). Точността на изображение е може би най-важната характеристика на един фотопринтер особено ако той се използва във професионалната сфера. До голяма степен точността зависи от използваната технология и както прочетох за технологията, използвана при печата на Epson (inkjet system) – тя работи така, че изстрелването на мастилото от дюзите на пълнителите се разполага така върху хартията, че изображението изглежда по начина, по коийто ние искаме да бъде.( The most basic concept, therefore, of inkjet printers as a whole is 'fire lots of drops of ink at paper in such a way that they make the picture I want them to'.) Хартията, ползвана за печат (за да бъде качеството много добро и отлично) трябва да е оригинална, т.е. марката и модела й да съвпадат с този  на фотопринтера. Съвместимостта им гарантира и осигурява максимум качество и производителност на дадения принтер. И за технологията на печат – според мен това е най-важната характеристика на един фотопринтер, защото ако технологията не е усъвършенствана във всяко едно отношение, то той не би бил оптимално използван. Както споменах в предната точка, технологиите Bubble jet и Ink jet в момента са водещи и има защо: bubble jet системата използва “нагревател”, посредством който мастилото е изхвърляно върху хартията много точно, а ink jet – малки дюзи, които изстрелват капките мастило.

5. Методика на оценяването, тестването и избора на фотопринтер.

При селекцията на всеки един от фотопринтерите, аз съм търсила нови продукти, както и такива, които имат утвърдени качества и широка употреба. Най-новите фотопринтери следва да бъдат все по-усъвършенствани като скорост и  качество на печат, цветови схеми, точност на изображението, нови технологии на печатане, възможности за свързване към цифрови фотоапарати, камери и компютри. Не на последно място съм обръщала внимание на цената на всеки един от фотопринтерите, защото по-доброто качество съответства на по-висока цена. Прегледах и доста резенции и мнения на хора, които вече са си купили фотопринтер и изказват положително мнение за неговите качества, така че това също беше от значение за мотивацията и избора ми на фотопринтер.

6. Избор.

6.1 Избор на методика за провеждане на избора и нейните компоненти.

При избора си на методика четох описанието и спецификациите на всеки един от фотопринтерите като съм обръщала внимание на параметри и характеристики и цена. Главно съм търсила материали във официалните сайтове на фотопринтери от различни марки -  www.hp.com , www.epson.com ,  www.canon.com  и www.olympus.com, както и в  www.most.bg ,  www.buy.com, www.mimech.com и www.google.com една от най-известните търсачки. Избрала съм тези марки фотопринтери, защото са едни от водещите производители в областта на техниката и съвременните печатащи технологии. Най-важните характеристики, по които съм оценила всеки от продуктите, е цветовата схема, резолюцията, съвместимостта с компютър, цифрова камера и фотоапарат, скоростта на печат, цената и габаритите, както и консумираната ел. енергия.

6.2 Дефиниране на категорията на сравняваните фотопринтери .

Категорията е фотопринтери с формат А3 за приложение в професионалната сфера, което означава, че те са от високо хардуерно и софтуерно качество (съвместимост с компютри, цифрови камери и фотоапарати). Форматът А3, който не е стандартен (какъвто е А4) изисква категорията да е принтер с висока резолюция на печат и максимално точно изображение в сравнение с оригинала. Фотопринтерът се използва (както е обяснено в заданието) за професионалната сфера – фотостудиа за цветни снимки, календари, рекламни стикери и др. Тъй като качеството на тези снимки, календари и др. е  с високо, то следва фотопринтерът да е по-скъп например от обикновения принтер.

Сравнителна характеристика на фотопринтери:

 

 

Epson

Olympus

Hewlett Packard

Canon

Производител

Epson

Olympus

HP

Canon Europe

Модел

Stylus Photo 2100

P-440digital with 1.8”LCD display preview

HP Deskjet 9650

Canon i9950

Формат

A3-A+/A4/A5

A3/A4

A3-A6

A3-A3+/B5-B4

Печат на цветни страници за 1 минута

7.3ppm

8ppm

13ppm

12ppm

Резолюция

 

 

 

Интерфейс

2880x1440dpi

 

 

 

Parallel, Hi-speed USB

2,508x3,200dpi

 

 

 

USB

1200x1200dpi

4800x1200dpi

 

 

Parallel;USB

4800x2400dpi

 

 

 

USB2/4

Технология на печат

Variable Sized Droplet; Micro Piezo print head

Dye

 sublimation technology

HP Photo RetIV;PictBridge

Micro Nozzles;MicroFine droplet;Chroma PLUS photo system;PictBridge

Размери

 

 

 

Цена

864x631x409mm

 

 

$530.00-617.97

421x310x274mm

 

 

$599.00-474.00

584x381x178mm

 

 

 

$381.99

577x334x182mm

 

 

 

$449.99-730.00

Table 1

7. Резултат от избора.

Моят избор е фотопринтер Canon i9950 Bubble Jet. Причините, поради които го избрах, са:

·        той комбинира  пет (5) технологии на печат, някои от които липсват при другите фотопринтери

·         освен форматa А3, той принтира и в няколко други размера

·        технологията Single Ink, която разпределя цветните тонери в отделни патрони

·        Bubble jet е технология, която е сигурна и осигурява бърз и качествен печат

·        печатът на страници за една минута също е доста забележителен – 12ppm

·        фотопринтерът Canon i9950 принтира и в други медийни размери като пликове, фотохартия – гланцирана и матова, трансперантна хартия, текстилна хартия

·        цената му от $449.99 отговаря на качеството, което предлага, т.е. не е завишена

Разбира се, този фотопринтер има и няколко недостатъка, например за една минута Canon i9950 печата 12 цветни страници, докато HP 9650 печата 13 страници. Освен това, фотопринтерът на HP конкурира Canon и по това, че принтира във формат А6, както и по-ниската с около $70 цена.

Canon i9950 Bubble Jet

 

Figure 1

Сравнение между Bubble и Ink Jet технология на печат

 

Bubble Jet

Ink Jet

Figure 2

Технология Bubble Jet на фотопринтер Canon Europe

 

Figure 3

8.  Приложения.

 8.1 Използвани информационни източници.

Използвала съм интернет източници, материалите съм намерила във официалните сайтове на водещите фирми Canon, Hewlett Packard, Olympus и Epson, производители на фотопринтери и консумативите за тях, както и  интернет сайтове за продажба на  всякакви компютърни консумативи, software, hardware и компютърна периферия.

Директни Web връзки към сайтовете, от които съм черпила

информация и съм я включила в отчета си.

1.      http://shopper.cnet.com/olympus_P_440_Digital_Photo_Printer_with_1_8_Preview_LCD/4014-4056-9-30902189.htm

2.      http://www.dooyoo.co.uk/inkjet_printer/epson_stylus_photo_2100/reviews/

3.      http://www.canon.com/technology/t-seihin/tech_ij.html

4.      http://www.buy.com/retail/product.asp!sku=10354918&loc=101&sp=1

5.      http://www.canon-europe.com/For_Home/Product_Finder/Printers/Bubble_Jet/i9950/index.asp?ComponentID=157291&SourcePageID=26389#1

6.      http://www.canon-europe.com/For_Home/Product_Finder/Printers/Bubble_Jet/i9950/index.asp?specs=1

7.      http://www.mwords.co.uk/pages/printers/printers101.htm

8.      http://mimech.com/printers/inkjet-printer-technology.asp

8.2 Терминологичен речник.

Ø     Dpidots per inch (точки мастило на един инч)

Ø     Ppm – pages per minute (страници за една минута)

Ø     Plpicolitre (миниатюрна капка мастило)

Ø     FINE – full photolithography nozzles engineering

Ø     LCD – liquid crystal display

  8.3 Водещи производители.

Смятам, че водещите производители са тези, на които съм обърнала внимание в отчета си, както и  марките XEROX, Fujitsu, Minolta и Samsung.